
Brudklänning från Ida Sjöstedt Couture. Brudgummens klädsel från Charles Tyrwhitt. Corsage från Anna Gouteva.
Bröllop på Idala Gård
Idala Gård stod som skådeplats när M och C hade sitt internationella destinationsbröllop i Skåne en ljuvlig lördag i juni. M kommer ursprungligen från Sverige men flyttade utomlands under tonåren och det var där hon fann sin C. Frieriet skedde efter fyra dagars vandring i öken utan dusch och toalett, och som M skrev till mig – en man som friar under de omständigheterna måste vara en keeper! Jag håller med!
M och C vill inte figurera mer än så här på Internet men vill gärna visa upp delar av sin dag och vilka bröllopsleverantörer de valt att använda sig av då de är supernöjda.
Brudparets recension
”Att Tove är en fantastisk fotograf kan ni se från hennes otroligt vackra bilder. Hon lyckas verkligen fånga ögonblick och uttryck på ett naturligt sätt. Tove har också en härlig men fortfarande diskret personlighet, vilket gjorde att det var väldigt enkelt att tillbringa tid med henne på vårt bröllop. Att hon lyckades få en ”kamerarädd” person som mig själv avslappnad framför kameran var guld värt. Vi kunde inte ha haft en bättre bröllopsfotograf – Toves fantastiska bilder kommer att ge oss glädje i många många år framöver!”

Brudens svägerska Maria har gjort den vackra håruppsättningen.

Brudbuketten kommer från Anna Gouteva – en av Malmös bästa bröllopsflorister!

Eternity Dress från Ida Sjöstedt Couture

Vi hade planerat in över en timme porträtt (yaaaay!) och passade bland annat på att gå ut när ljuset är som bäst på kvällen.

Ida Sjöstedt skapar helt fantastiska klänningar, vilka detaljer!

Vy från Idala Gård

Bröllopslokalen Idala Gård som fokuserar på närodlad och säsongsbetonad mat hyste sällskapet över helgen. Nu efter ett par år ser bröllopslokalen något annorlunda ut men de ny ägarna arbetar lika hårt för att ni som bröllopspar skall få en fantastiskt upplevelse som när det här bröllopet gick av stapeln.

Restaurangen på Idala Gård är ljus och luftig = mycket nöjd fotograf! ;)


Nordic Guitar Duo spelade under både vigsel, mingel samt bröllopsfesten. De är så bra! Tips på andra musiker för bröllop i Skåne finner ni här!

Vigseln skedde i Gislövs kyrka som är en av Skånes medeltidskyrkor och den är troligen byggd i början av 1200-talet. Planerar ni en utomhusvigsel istället så får ni massor av tips här!

Ringutbytet.

Bröllopsleverantörer
Bröllopslokal: Idala Gård
Brudklänning: Ida Sjöstedt
Brudgum: Charles Tyrwhitt
Florist: Anna Gouteva
Band: Nordic Guitar Duo
Fotograf: Tove Lundquist
Planerar ni bröllop och är på jakt efter en bröllopsfotograf? Smit in till min sida om bröllop för att se om jag är fotografen för er!
bröllop på Idala Gård – Weinbergs Hotell i Skåne
Att driva mitt företag med miljö och hållbarhet som ledord har alltid varit ytterst viktigt för mig och jag har prioriterat de leverantörer som jag anser dels har ett bra miljötänk både företagsmässigt och privat och dels har en hög kvalité på sina produkter.









