Edit 2019-08-13: Idala Gård är såld och det är i dagsläget oklart huruvida de nya ägarna kommer att fortsätta med bröllop. Lokalen går med andra ord inte att boka inför sommaren 2020.
Idala Gård stod som skådeplats när Malin och Chris hade sitt internationella destinationsbröllop i Skåne en ljuvlig lördag i juni. Malin kommer ursprungligen från Sverige men flyttade utomlands under tonåren och det var där hon fann sin Chris. Frieriet skedde efter fyra dagars vandring i öken utan dusch och toalett, och som Malin skrev till mig – en man som friar under de omständigheterna måste vara en keeper! Jag håller med!
Malin och Chris vill inte figurera mer än så här på Internet men vill gärna visa upp delar av sin dag och vilka bröllopsleverantörer de valt att använda sig av då de är supernöjda.
”Att Tove är en fantastisk fotograf kan ni se från hennes otroligt vackra bilder. Hon lyckas verkligen fånga ögonblick och uttryck på ett naturligt sätt. Tove har också en härlig men fortfarande diskret personlighet, vilket gjorde att det var väldigt enkelt att tillbringa tid med henne på vårt bröllop. Att hon lyckades få en “kamerarädd” person som mig själv avslappnad framför kameran var guld värt. Vi kunde inte ha haft en bättre bröllopsfotograf – Toves fantastiska bilder kommer att ge oss glädje i många många år framöver!”
Brudklänning från Ida Sjöstedt Couture. Brudgummens klädsel från Charles Tyrwhitt. Corsage från Anna Gouteva.
Brudbuketten kommer från Anna Gouteva, Malmö
Eternity Dress från Ida Sjöstedt Couture
Brudens svägerska Maria har gjort den vackra håruppsättningen.
Vi hade planerat in över en timme porträtt (yaaaay!) och passade bland annat på att gå ut när ljuset är som bäst på kvällen.
Ida Sjöstedt skapar helt fantastiska klänningar, vilka detaljer!
Vy från Idala Gård
Bröllopslokalen Idala Gård som fokuserar på närodlad och säsongsbetonad mat hyste sällskapet över helgen.
Restaurangen på Idala Gård är ljus och luftig = mycket nöjd fotograf! ;)
Idala Gård
Nordic Guitar Duo spelade under både vigsel, mingel samt bröllopsfesten. De är så bra!
Vigseln skedde i Gislövs kyrka som är en av Skånes medeltidskyrkor.
Ringutbytet.
Bröllopsleverantörer
Bröllopslokal: Idala Gård
Brudklänning: Ida Sjöstedt
Brudgum: Charles Tyrwhitt
Florist: Anna Gouteva
Band: Nordic Guitar Duo
Fotograf: Tove Lundquist
Planerar ni bröllop och är på jakt efter en bröllopsfotograf? Smit in till min sida om bröllop för att se om jag är fotografen för er!