Vilken tid är bäst att servera bröllopstårta?

Bröllop i Karlskrona med en utomhusvigsel i barockträdgården på Grevagården / Blekinge museum. Brudgummarna Johan Floderus och Johnathan von Fürstenmühl Cavalieri bar kläder från Café Costume i Bryssel. Bröllopsfotograf är Tove Lundquist bosatt i Malmö, Skåne. Bröllopsmiddagen hölls på Skärva Herrgård. Övriga bröllopsleverantörer är Blomsterkiosken, Cozy Kitchen, Gylles konditori, Feel Good Invites och musiker från Marinens Musikkår.

Johan och Johnathan valde att bjuda på bröllopstårta under minglet direkt efter deras vigsel i maj 2025 – här i den vackra Barockträdgården vid Blekinge museum som ligger i centrala Karlskrona.


Anledningar till att servera bröllopstårta under minglet och brudskålen


Alla bröllopsgäster får möjlighet att smaka!

Ibland händer det att bröllopsgäster droppar av efter minglet på grund av hög eller låg ålder och då är minglet de facto ett ypperligt tillfälle att servera bröllopstårtan så att de också får smaka och njuta av bakverket. En av de största fördelarna är emellertid att det stillar en begynnande hunger samt ger gästerna något att göra under minglet vilket kan bidra till en mer avslappnad och social stämning. Era bröllopsgäster får dessutom känslan av att det händer någonting och att de inte bara står och väntar på att få prata med er.

Bröllopstårta - en Naked cake - under ett bröllop i Barockträdgården vid Blekinge museum i Karlskrona.

Johan och Johnathan valde en så kallad Naked cake

Serveras alkohol?

Om ni serverar alkohol under minglet kan det dessutom vara en bra idé att servera något att äta – allra helst när solen ligger på en varm sommardag! Att mingla i direkt soljus i +30 grader under en timme eller två kan göra att vem som helst tappar energi. Dessutom blir gruppbilderna roligare om gästerna har energi och humöret är på topp. Mitt tips är även att kombinera minglet med en bröllopslek såsom exempelvis en rolig tipsrunda eller fotoutmaning som gör att där händer något.

Jenny och Lars som gifte sig i Oskarshamn 2023 valde att servera tårtan under minglet – här står den inomhus i bra naturligt ljus. Tårtorna kommer från Konditori Flanaden.


Snyggare fotografier

Fotografen tycker så klart att det här är skäl nog ha ha! När bröllopstårtan serveras efter middagen har det – om en gifter sig här i de södra delarna av landet där solen inte stannar uppe lika länge som i norr om somrarna – redan hunnit mörkna vilket innebär att även bilderna blir mörkare och fotografen får allt som ofta använda blixt.

Om ni serverar tårtan under minglet blir bilderna snyggare helt enkelt – ställ bröllopstårtan på en bra och för gästerna lättåkomlig plats utomhus utifrån sol/skugga. Prata med personalen på lokalen! Bilden kommer att passa bättre in i albumet tillsammans med era andra detaljer – allra helst om ni valt att boka en bröllopsfotograf som likt mig själv främst använder sig av det naturliga ljuset under bröllopsdagen.

Som ni ser på bilderna nedan var jag tvungen att använda blixt för att ljusa upp bröllopstårtan.

En disclamer – fotografen har sällan någon talan när det gäller själva platsen för bröllopstårtan och har därmed också få möjligheter att påverka hur ljus och bakgrund ser ut. Om själva bilden på tårtan är viktig – prata med personalen på bröllopslokalen!

Två exempel på tårtor som är fotograferade med blixt


En tårtbit efter middagen kan kännas lite för mycket

Trerättersmiddagar i all sin ära – ibland blir det lite för mycket! Beroende på val av bröllopsmat kan det vara trevligare för gästerna att exempelvis få en Avec och en liten chokladbit efter middagen istället för en tung bröllopstårta – allra helst om ni planerat in att vickningsmaten skall intas någon timme senare. Var dock försiktiga och satsa alltid på nötfri choklad alternativt fråga gästerna först om allergier! Ett alternativ om ni vill bjuda på tårtan som efterrätt är att rikta in sig på en glasstårta som inte känns så tung i magen. Vi vill ju att gästerna skall dansa under partyt!

Glasstårta från Dolce Sicilia, Malmö. Foto: Tove Lundquist, bröllopsfotograf i Skåne.

Glasstårta från Dolce Sicilia, Malmö under ett bröllop på Kvarndala Gård 2016

Varför bör brudparet servera bröllopstårta under minglet istället för under middagen? Bröllopsfotografen tipsar! Foto: Tove Lundquist, bröllopsfotograf i Skåne.

Rebecca och Erik som hade sitt bröllop i safariparken Eriksbergs Vilt & Natur 2018 valde att servera bröllopstårta under minglet. Denna bröllopstårta kom ifrån Ninas konditori i Blekinge.


Hej, det är jag som är Tove!

Den här serien med bröllopstips påbörjades 2014 då jag fotograferade mitt allra första bröllop och har sin grund i att jag älskar att lära mig nya saker!

Genom åren har varje fotograferat bröllop varit ett nytt tillfälle att lära mig nya tankar och idéer – denna kunskap vill jag förmedla dels till de brudpar som bokat mig och dels till alla andra som står inför planeringen av bröllopsdagen och som valt bort att använda sig av en bröllopskoordinator. Tipsinläggen är i ständig utveckling!

Som bröllopsfotograf är jag engagerad och kommunikativ, bildstilen är dokumentär i kombination med avslappnade och kärleksfulla porträtt. Det är stort fokus på storytelling, känsla och miljömedvetenhet.


Att driva mitt företag med miljö och hållbarhet som ledord har alltid varit ytterst viktigt för mig och jag har prioriterat de leverantörer som jag anser dels har ett bra miljötänk både företagsmässigt och privat och dels har en hög kvalité på sina produkter.

Bröllopsporträtt vid den ensamma tallen i Haväng, vigseln skedde precis intill. Elopement bröllop till Skåne. Bröllopsfotograf är Tove Lundquist.
En vacker bröllopbukett i ljuva toner av gult skapad av floristerna på Bara Blommor i Malmö. Brudklänningen kommer från ERDEM i London. Foto: Tove Lundquist som arbetar som bröllopsfotograf i Skåne.
Brudpar vid bröllop Norrvikens Trädgårdar, en bröllopslokal som ligger i Båstad. Foto: Tove Lundquist, bröllopsfotograf i Skåne.
Miljövänliga design och tryck inbjudningskort bröllop. Fler tips finner ni på hemsidan. Foto: Tove Lundquist, bröllopsfotograf Malmö. .
En parfotografering tillsammans med brudpar intill Norrvikens Trädgårdar, Båstad. Foto: Tove Lundquist som är bröllopsfotograf i Skåne.


Fotograf Tove Lundquist

Bröllopstårta och cupcakes till bröllopet – när är bästa tidpunkt att servera dem?

Bröllopstips – servera bröllopstårta under minglet!