
Följ med på ett bröllop på High Court i Malmö!
Molly och Johan träffades såsom så många andra par på jobbet. I början var de bara arbetskollegor men när Molly bytte position och inte längre var chef över avdelningen Johan jobbade på tillät de sig äntligen att låta känslorna komma fram. ♥ De tycker om att spendera tid med sina familjer, båda två har stora släkter med fina relationer vilket så tydligt märktes av under deras bröllop. Vilken gemenskap! De berättar att favoritsysselsättningen om somrarna är golf och skidåkning om vintrarna, under helgerna älskar de att ha parmiddagar med massor av sällskapsspel. Kika in på deras härliga parfotografering i Västra hamnen som vi hade förra sommaren!
Bröllopet då undrar ni? Lokalen de ursprungligen bokat stängde ned helt för renovering i höstas och då passade de på att flytta hela bröllopet hit till Malmö där brudparet bor och ståtliga High Court som ligger vackert belägen mellan kanalen och Kungsparken i Gamla Staden. Förr om åren fanns Hovrätten i Malmö i High Courts lokaler men numera används de till kontor, Restaurant Ivar samt olika events såsom bröllop och konferenser. Bröllopslokalen är helt fantastisk med pelare (älskar sånt!), vackra målningar i tak och detaljer och den är sparsamt möblerad, superfin! Hett tips till er som vill gifta er i Malmö City!
Vigseln valde Molly och Johan att hålla på ovanvåningen intill den fantastiska trappan, själva vigselplatsen hade de dekorerat med två mindre träd så vigseln blev väldigt vackert inramat. Då Molly och Johan föredrog en urban location för sina bröllopsporträtt valde vi att ta dem längs kanalen under Golden hour som är den allra bästa tiden på dagen om en vill ha porträtt i mjukt och krämigt ljus.
Längst ned i inlägget har jag i vanlig ordning listat alla grymma bröllopsleverantörer jag jobbade tillsammans med under dagen. Tack alla inblandade för en fantastisk dag! Och tack för era fina ord Molly och Johan, blir så glad! ♥
"Tove var vår bröllopsfotograf och vi är så nöjda. Toves engagemang är något utöver det vanliga och hennes energi gör en avslappnad och trygg på själva bröllopsdagen. Kan varmt rekommendera Tove om ni vill ha en fotograf som verkligen ger allt (och lite till) för er och er dag!"
Kika gärna igenom bildspelet - det här härligt långt för brudparets skull! Jag kom hem med så många bilder!
















































































































































































































Bröllopsleverantörer:
Festlokal: High Court
Restaurang: Restaurant Ivar
Konditor: Cakes of mine
Florist: Gouteva
Vigselringar: Sandberg samt MK Juvel
Brud: Skräddarhuset Malmö
Brudgum: Hugo Boss
Frisör: Mina Aminpour på Salong Vanite
Videograf: a7 production
Musiker vigsel/mingel: Emelie Torstensson och Andreas Bhatti
Musiker kväll: Sveriges näst snyggaste band
följ mig på instagram
@TOVE LUNDQUIST


Fotograf Tove Lundquist
Miljövänlig bröllopsfotograf i Malmö, Skåne
- med fokus på genuina känslor och storytelling.